Psychoterapia indywidualna a grupowa – czym się różni i dla kogo jest polecana?

Problemy psychiczne to bardzo częsty problem w dzisiejszych czasach. Nie zawsze musi chodzić o tak poważne choroby jak depresja czy schizofrenia. Bardzo często cierpimy na z pozoru niegroźne, ale utrudniające życie problemy. Za każdym razem nie warto lekceważyć pierwszych objawów. Najlepsze rezultaty przynoszą bowiem szybkie reakcje. Nie powinniśmy również bać się ani wstydzić korzystania z pomocy specjalisty. Często to właśnie lekarz jest w stanie udzielić pomocy w sytuacjach, które wydawały się być bez wyjścia. Warto bliżej dowiedzieć się, czym jest psychoterapia grupowa i indywidualna, a także w jakich przypadkach lepiej wybrać poszczególne możliwości.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna to spotkania z lekarzem i rozmowa w cztery oczy. Jest to opcja zapewniająca anonimowość i możliwość otworzenia się w pełni. Podczas spotkań pacjent zazwyczaj odpowiada na pytania lekarza bądź opowiada mu o swoim życiu i problemach. Psychoterapeuta jest w stanie skupić całą swoją uwagę na danej osobie i stworzyć w krótkim czasie jej profil psychologiczny. Lekarz kieruje rozmową tak, aby dowiedzieć się jak najwięcej i udzielić wszystkich potrzebnych rad. Dzięki temu w krótkim czasie można poczuć się lepiej.

Terapia grupowa

Terapia grupowa to z kolei spotkanie z większą ilością osób. Prowadzi je psycholog, który dokładnie wsłuchuje się w to, co mówią pacjenci, a także nakłania ich umiejętnie do większej otwartości. Najczęściej na spotkaniu znajdują się osoby o podobnych problemach. Dzięki temu wszyscy dobrze się rozumieją i mogą zobaczyć, jak wygląda sytuacja z perspektywy innych chorych. Dodatkowo zyskują poczucie, że nie są sami. Bardzo ważne jest tu regularne uczestnictwo. Z czasem pacjenci bardziej się otwierają i zaczynają czerpać ze spotkań jeszcze więcej.

Psychoterapia indywidualna a grupowa – dla kogo poszczególne typy?

Dostępność dwóch typów psychoterapii jest szczególnie korzystna dla pacjentów. Dzięki temu mogą oni wybrać odpowiednią formę leczenia dla siebie i przełamać swoją niechęć i strach przed taką formą pomocy. Terapia indywidualna szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które są szczególnie zamknięte w sobie, na przykład na skutek doświadczonych w życiu nieprzyjemności i zła. Może tu chodzić między innymi o gwałt czy molestowanie seksualne. Psychoterapia grupowa w takich sytuacjach jest polecana na dalszych etapach leczenia. Można od niej zacząć jednak w innych przypadkach. Pomoc grupy osób zmagających się z podobnym problemem okaże się nieoceniona w depresji, myśli samobójczych czy zaburzeń łaknienia, między innymi anoreksji czy bulimii. Wymiana odczuć i problemów, a także próba wzajemnego ich rozwiązywania i pomocy to świetny sposób na skuteczne leczenie.